Blog

Tasarım Ajans Blog

Domain (Alan Adı) Nedir?

İnternet dünyasında oluşturulan her web sitesinin bir ismi bulunmaktadır. Bu isimlendirmeleri kullanmak için oluşturulan hizmetlere domain yani “Alan Adı” denmektedir. İngilizce’de “Domain” olarak adlandırılan bu terim, ülkemizde de sıkça kullanılmaktadır. Domain, bir web sitesine ulaşmak için oluşturulan isimlendirme aracıdır. IP adresi ile web sitesine ulaşmak yerine bu web sitesinin bir isimlendirmesi yapılarak belirli uzantılar ile oluşturulan domainler ile web sitesine ulaşmanıza imkan tanımaktadır.

Domain Nedir?
Domain, web sitelerinin kendileri için internet dünyasında oluşturdukları yerde kendi web sitelerine ulaşmaları için aldıkları isim hakkıdır. İngilizce’de “domain” olarak nitelendirilen isimlendirme Türkçe’de “Alan Adı” olarak bilinmektedir. Domain aslında bir isimdir, web sitelerine daha rahat ulaşmak için kullandıkları bir terimdir. Sık kullanılan bazı alan adı uzantıları bulunmaktadır. Bunların bazıları (com,net,org,biz,info,co) olmakla birlikte bir çok domain uzantısı da kullanılmaktadır.

Bu domainleri kişilerin kullandıkları alanlar farklılık gösterebilmektedir. Domaini satın alan kişiler kendi tercihlerine göre dizayn edebilir ve web sitesi oluşturabilirler. Domainlerin belirli uzantıları vardır. Bu uzantılarda ülkeler için farklı, standart uzantılar farklıdır.

Uzantılar şu şekildedir;

.com = Ticari alan adı olarak oluşturulmuş bir uzantı ancak şu an ki internet dünyasında her alanda kullanılabilmektedir. İngilizce de ” commercial“anlamına gelmektedir.
.net = İngilizce dilinde ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinin kısaltılmış halidir.
.org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.info = Bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.edu = Eğitim kurumları için oluşturulmuş uzantılardır. “education” kelimesinin kısaltılmış halidir.
.gov = Devlet ve resmi kurumsal için oluşturulmuş uzantılardır. “government” kelimesinin kısaltılmış halidir.

Kendinize ait bir domain tescil etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Alan adları herkes tarafından kayıt edilebilen hizmetlerdir. Kendinize ait bir alan adı almadan önce domain sorgulama aracımızı kullanarak daha önceden alınıp alınmadığını görüntüleyebilirsiniz. Boşta olan domainleri satın alıp kullanım sağlayabilirsiniz.

Alt Alan Adı Nedir? ( Subdomain )
Alt alan adları, ana domainin altında oluşan bir ek domaindir. Bu domainlerin oluşumu “yeni.alanadim.com” şeklinde olacaktır. Burada bulunan “yeni” kelimesi ana domaine gelen bir ön ektir. Bu şekilde oluşan alan adlarına “Subdomain” yani “Alt Alan Adı” olarak isimlendirilmektedir.

Oluşturulan bir subdomain, aynı ana domain gibi çalışmaktadır. Yeni bir web sitesi kurabilir ve bu web sitesinde farklı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?
Kendinize bir domain satın aldıktan sonra web sitesi oluşturmak için hosting paketine ihtiyacınız olacaktır. Hosting paketleri web sitenizin internet dünyasında kapladığı alanı temsil eder. Bu paketlerde belirli limitler doğrultusunda internet dünyasında bir bölümü kaplamış ve kullanıyor olursunuz. Bir hosting sahibi olduktan sonra web sitenizi oluşturabilir, bu web sitesini bir domain ile adlandırabilir ve kendi markanızı yaratabilirsiniz.

Ülke Domainleri Nedir? Yerli Domain Uzantıları İçin Neler Gerekir?
Domain hizmetleri arasında ülkelere özel olarak belirlenmiş uzantılarda bulunmaktadır. Örnek olarak Türkiye’nin özel alan adı “.TR” uzantılı alan adlarıdır. Bu tip özel ülke domainleri belge ile alınabilen alan adlarıdır. Firmalar için marka tescili veya ticaret oda kaydının olması ve gazetede yayınlanması gerekir. Şahıslar için bu işlemler değişmektedir. Örnek olarak şahsın adsoyad olacak şekilde domain alması sadece kimlik bilgileri ile yeterli olmaktadır. Ancak bu şahıs bir firma adı almak isterse kendine adına marka tescilinin olması gerekmektedir.

TR uzantılı domainler sadece com.tr olmamakla birlikte kendi içlerinde çeşitlilikleri vardır. Bu çeşitlilikler yapılan mesleğe göre değişebilmektedir. Örnek olarak bir avukat eğer TR uzantılı bir alan adı almak ister ise “AV.TR” uzantılı bir alan adı alabilir. Bu alan adı için belge zorunluluğu bulunur. TR uzantılı satın alınmak istenen her uzantılı domain farklı belgeler ile alınabilmektedir. TR uzantılı belge ile alınabilen domainler aşağıdaki gibidir:

.com.tr = Şahıs ve kurum firmaları için oluşturulan alan adlarıdır. “commercial” kelimesinin kısaltılmış ve ülke bazlı domaindir.
.net.tr = Bilişim teknoloji şirketleri için oluşturulan bir uzantıdır. “network” kelimesinin kısaltılmış ve ülke bazlı domaindir.
.org.tr = Organizasyon firmaları için oluşturulan bir uzantıdır. “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmış olup ülke bazlı domaindir.
.gov.tr= Devlet ve resmi kurumsal için oluşturulmuş uzantılardır. “government” kelimesinin kısaltılmış halidir. .av.tr= Avukatlar için oluşturulan özel bir uzantıdır. Ülke bazlı özel domaindir.

Firma veya şahıs adına almak istediğiniz ülke uzantılarından seçiminizi yapabilirsiniz. Domain Sorgulama aracımızı kullanarak kolayca alan adının boşta olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Domain alma işlemleri için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Domain satın alma işlemi için tıklayın!